Kronika 23 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Czwarty

Czwarty etap pielgrzymowania na Jasną Górę liczył 34,2 km i prowadził do Widawy. Po drodze, a dokładnie w Zduńskiej Woli pątnicy minęli półmetek swojej wędrówki i uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe.

Eucharystii przewodniczył ksiądz Tomasz Fisher (wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku), który wygłosił homilię na wstępie której zwrócił się do zgromadzonych:

Kochani Pielgrzymi zdążający do Matki Bożej na Jasną Górę. Cieszę się, że my tutaj wszyscy zgromadzeni odpowiedzieliśmy na zaproszenie samego Mistrza, Pana z Nazaretu idąc za Nim drogą pielgrzymowania na Jasną Górę. Wyszliśmy na ulice naszych miast i wiosek , po to, by powiedzieć, że Chrystus jest naszym Panem, po to, by powiedzieć, że Chrystus nas umiłował , po to, by pokazać, że On jest naszym Zbawicielem.

W dalszej części homilii zachęcał pielgrzymów, by w swoim życiu chrześcijańskim pozostawili swoje „ja” na rzecz drugiego człowieka siejąc w sercach ludzkich ziarna wiary, nadziei i miłości.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się na odpoczynek i posiłek przygotowany przez życzliwych parafian.

Ok. 19.00 Grupa Żółta dotarła do Widawy. W miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego właśnie kończył się ślub, więc diakonia muzyczna wraz z całą grupą zaśpiewała Państwu Młodym „ Życzymy, życzymy…”. Po Apelu Jasnogórskim pielgrzymi udali się na zasłużony odpoczynek do miejscowej szkoły.

 

Komórkowy Savoir-Vivre pielgrzyma

Pielgrzymka jest czasem skupienia i duchowej przemiany, dlatego podczas jej trwania należy ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych do minimum. Jednak jeśli trzymanie telefonu włączonego jest konieczne, z ważnych względów (np. ważne sytuacje rodzinne), radzimy stosować się do następujących zasad, aby nie utrudniać duchowego przeżycia pozostałym uczestnikom pielgrzymki.

1. Podczas marszu oraz nabożeństw i Mszy Świętych wyłącz telefon.
2. Gdy telefon jest włączony jeśli to możliwe ustaw alarm wibracyjny jako sygnał nadchodzącego połączenia.
3. Pamiętaj, że krótką informację można przekazać SMS’em (rezygnując z wykonania połączenia). Aby mieć pewność, że dotarł do adresata włącz raporty doręczenia.
4. Jeśli odebranie telefonu będzie konieczne oddal się tam, gdzie rozmowa nie będzie słyszalna, przez innych uczestników pielgrzymki.
5. Trzymaj telefon blisko siebie (np. w kieszeni a nie w plecaku), aby możliwie jak najszybciej odebrać rozmowę.
6. Nie dzwoń wcześnie rano i oczywiście późno w nocy (między 22 a 8 rano) – w szczególności gdy w pobliżu nocują pielgrzymi. Pamiętaj też o najbliższych, na pielgrzymce o 7 rano jest już „środek dnia”, co niekoniecznie musi dotyczyć Twojej rodziny np. w niedzielę rano… 🙂
7. Jeśli masz włączony telefon nie zbliżaj się do elementów nagłośnienia (mikrofon, tuby, głośniki) – informacje przekazywane z i do sieci komórkowej z Twojego telefonu nawet gdy nie rozmawiać mogą spowodować charakterystyczne „dudnienie”).
Źródło: www.opoka.org.pl