Kronika 23 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Siódmy

Siódmy dzień pielgrzymowania, to zarazem dzień ostatni. Pielgrzymi po 220 km wędrówce dotarli na Jasną Górę. Zapraszamy na relację z ostatniego dnia pielgrzymowania.

Ostatnie kilometry wspólnego pielgrzymowania upłynęły na radosnym wielbieniu Boga modlitwą i śpiewem. O godz. 15.00, a więc w godzinę Miłosierdzia Bożego konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę.

Konińskich pątników witał na Jasnej Górze ordynariusz diecezji włocławskiej ksiądz biskup Wiesław Alojzy Mering.

„Jesteśmy pod wrażeniem młodości, energii, zapału, wiary i świadectwa jakie dajecie przechodząc przez nasza ojczyznę” – Pasterz Kościoła Włocławskiego podziękował za trud i świadectwo dane podczas pielgrzymki.

Następnie nastąpiła prezentacja poszczególnych grup diecezji włocławskiej, której dokonali poszczególni jej przewodnicy: ksiądz Marian Kilichowski z grupy dzierżawskiej, ksiądz Karol Skrobicki z grupy konińskiej, ksiądz Piotr Jabłoński z grupy tureckiej oraz ksiądz Rafał Bogus z grupy włocławskiej. Po powitaniu grup pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Wieczorem pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii. Mszy św. odprawionej o godz. 19.00 pod jasnogórskim Szczytem przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a  Wiernych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki:

 

Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik:

 

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski, podczas którego rozważanie poprowadził ksiądz biskup Wiesław Mering.

 

W konińskiej pielgrzymce na Jasna Górę wędrowało 275 pielgrzymów. W pielgrzymce uczestniczyła tradycyjnie grupa niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, którym pomagali wolontariusze z Oazy Chorych oraz grupa wolontariuszy hospicyjnych z Hospicjum im. bł. S. Papczyńskiego z Lichenia Starego.

„Wszyscy, jak widzimy, we wspaniałej radości i z entuzjazmem dotarli do celu swojej pielgrzymki, by z tą wiarą, z tym entuzjazmem wrócić także do swoich domów i dawać świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa oraz w opiekę Naszej Matki” – powiedział na zakończenie pielgrzymki ks. Marcin Olejniczak.

Kronika 23 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Szósty

Przedostatni etap wędrówki liczył 26 km i wiódł do Miedźna. Był to wyjątkowy etap dla osób, które po raz pierwszy pielgrzymowały na Jasną Górę. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestniczyli oni w obrzędzie „pasowania na pielgrzyma”.

Ok. godz. 7 konińscy wyruszyli w przedostatni etap wędrówki na Jasną Górę. Trasa liczyła 26 km i przebiegała przez niezwykle urokliwe, wiejskie tereny.

Był to także wyjątkowy etap dla pierwszoroczniaków. Zgodnie z bogatą tradycją pielgrzymki uczestniczyli oni w obrzędzie „pasowania na pielgrzyma”, dzięki czemu dołączyli do grona jasnogórskich pielgrzymów.

Po dotarciu do miejscowości Wąsosze Górne /województwo śląskie/ pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. Wszystkich zgromadzonych powitał kustosz miejscowego Sanktuarium pasyjno-maryjnego – ksiądz Krzysztof Jeziorowski, natomiast homilię wygłosił ksiądz Marcin Sadownik.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się na pobliską Kalwarię, gdzie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali pielgrzymi grupy konińskiej, tureckiej i Dzierżawskiej.

Ok. godz. 18.00 pielgrzymi dotarli do Miedźna, gdzie w kościele pw. św. Katarzyny pożegnaliśmy opiekuna oazy chorych, kapelana szpitala w Koninie ks. Tomasz Bartczaka, który wyjechał na misje do Kazachstanu.

„Dziś wiem, że to jest zadanie, które teraz Pan Bóg przede mną stawia” –stwierdził ks. Bartczak prosząc o modlitwę w swojej intencji…

Ten piękny i radosny dzień zakończyła zabawa przy ognisku.

Kronika 23 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Piąty

Piąty dzień pielgrzymowania na Jasną Górę to wędrówka do Pajęczna. Etap liczył 38 kilometrów i wiódł przez malownicze wiejskie tereny. „Wsi spokojna, wsi wesoła!” chciało się powtórzyć za polskim poetą J. Kochanowskim obserwując piękno polskiej prowincji o tej porze roku.
Etap tradycyjnie rozpoczęła poranna modlitwa, a następnie odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Pierwszą część dnia zdominowała tematyka pro –live. Pielgrzymi wysłuchali konferencji związanej z ochroną życia poczętego podczas której swoje świadectwo przedstawili Dominika i Tomasz Cofta.


Po obiedzie i odpoczynku we wsi Pierzyny (20 km) pielgrzymi udali się do miejscowości Kiełczygłów (26 km), gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele pw. św. Antoniego.

Mszy przewodniczył ksiądz Marcin Olejniczak z grupy „Żółtej”, który wygłosił skierowaną do pielgrzymów homilię.

Ok. godz. 16.30 pielgrzymi wyruszyli w dalszą trasę, by ok. godz. 20 dotrzeć do Pajęczna. Zmęczeni, ale niezwykle radośni i szczęśliwi, ze śpiewem na ustach, witani bardzo gorąco przez zgromadzonych przy drodze mieszkańców miasta zakończyli kolejny dzień pielgrzymowania.