Kronika 25 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Pierwszy

7 sierpnia wyruszyła 25 – Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Konińska do Częstochowy tzw. „grupa żółta”. Hasło pielgrzymki brzmiało  „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Rozpoczęcie pielgrzymki odbyło się w kościele św. Maksymiliana w Koninie, gdzie o godz. 6.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. prał. Wojciecha Kochańskiego.
Uroczystą Mszę św. koncelebrowali kapłani z Konina i okolic. Homilię wygłosił ks. Damian Borucki, który podkreślił, że:

być prawdziwym pielgrzymem to mieć przy sobie ogromne i niewyczerpane źródło. Tym źródłem jest oczywiście Chrystus, z tego źródła już tyle wieków czerpiemy.

Kaznodzieja zaznaczył również, że pielgrzymka wpisuje się w przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, a także w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Po Mszy świętej około 300 pątników wyruszyło ze swoimi intencjami na pielgrzymi szlak do Matki Bożej. Liczną grupę pielgrzymów tradycyjnie stanowiła  licheńska oazy osób niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami .

Wraz z konińskimi pielgrzymami wyruszyli na szlak następujący kapłani: ks. Karol Skrobicki – kierownik pielgrzymki konińskiej; ks. Tomasz Fischer – ojciec duchowny; ks. Piotr Stanny; ks. Bogdan Teodorczyk; ks. Damian Borucki; ks. Jakub Wiśniewski.

W centrum dnia pierwszego pielgrzymki  znalazło się Boże Miłosierdzie.  Stało się tak za przyczyną zapowiedzi Papieża Franciszka  ogłoszenia roku 2016 Rokiem Miłosierdzia.

Z tej okazji konińscy pielgrzymi mieli okazję wsłuchiwać się w słowa konferencji o Bożym Miłosierdziu przygotowanej przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Tomasza Fiszchera.

Po około 10 godzinach i 40 km wędrówki konińscy pielgrzymi dotarli do Turku, gdzie uroczystym Apelem Jasnogórskim zakończyli dzień pierwszy pielgrzymki.