Kronika 25 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Czwarty

Czwarty etap jubileuszowej pielgrzymki na Jasną Górę wiódł przez Zduńską Wolę do Widawy. Ok. szóstej rano pielgrzymki opuścili gościnne progi miejscowości Szadek, by udać się w dalszą wędrówkę do Jasnogórskiej Matki.
W pierwszej części tego etapu, po modlitwie porannej, wysłuchaliśmy kolejnej konferencji o Bożym Miłosierdziu wygłoszonej przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Tomasza Fischera.


O 9.45 pątnicy dotarli do Sanktuarium św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, gdzie słowo powitalne do pielgrzymów wygłosił Kustosz Sanktuarium, ks. Prałat dr Dariusz Kaliński.


O godz. 10.00 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., podczas której homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Szymon Grzywiński.


Po Mszy św. pielgrzymi udali się na posiłek i odpoczynek do miejscowej parafii.
Ok. godz.13.00 pielgrzymi wyruszyli w kierunku Widawy, gdzie ok. godz. 18.00 zakończyli kolejny dzień pielgrzymowania radosnym śpiewem i tańcem.

Kronika 25 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Trzeci

Ze względu na trwające upały trzeci dzień pielgrzymowania rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Już ok. 5 rano pielgrzymi zgromadzili się przy parafii pw. św. Floriana w Uniejowie, by opuścić jej gościnne progi i udać się w kierunku miejscowości Szadek. Kolejny dzień wędrówki rozpoczęła modlitwa poranna i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Na tym etapie swoje świadectwo uzdrowienia z uzależnień przedstawili goście konińskiej pielgrzymki z klubu AA funkcjonującego przy parafii pw. św. Maksymiliana w Koninie.
Na 20 km wędrówki odbyła Msza św. w miejscowości Wierzchy, podczas której kazanie do pielgrzymów wygłosił ks. Piotr Stanny, dla którego jednocześnie było to pożegnanie z pielgrzymką.


Ok. godz. 18.00 pielgrzymi konińscy dotarli do celu, by uroczystym Apelem Jasnogórskim zakończyć kolejny dzień wędrówki.

Kronika 25 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Drugi

Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Barbary w Turku pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej Stanisława Gębickiego konińscy pielgrzymi rozpoczęli drugi dzień jubileuszowej 25 Pielgrzymki na Jasną Górę. W tym dniu swój szlak pątniczy rozpoczęli także pielgrzymi z Turku.

W powitalnym słowie do pielgrzymów bp Gębicki odwołał się do pielgrzymki, jaką przez życie odbyła Najświętsza Maryja Panna.

Dzisiaj z Jezusem, który jest ikoną Miłosiernego Boga wysyła nas w drogę do sanktuarium narodowego na Jasną Górę. Niech wasze pielgrzymowanie będzie znakiem gotowości nawracania się i przyjmowania Ewangelii Jezusa jako programu życia – powiedział hierarcha.

Ksiądz Biskup zwrócił się do pielgrzymów z prośbą, by do własnych intencji dołączyli te o powołania kapłańskie i zakonne oraz o dobre przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Właśnie promocja ŚDM 2016 i rozważanie tematu „Misericordia” – Miłosierdzie, który stanowi hasło przygotowań do ŚDM 2016 stało się przedmiotem rozważania, które podczas homilii podjął ks. prał. Artur Niemira, diecezjalny koordynator ŚDM.
Kaznodzieja przytoczył fragment kazania św. Cezarego, biskupa, który mówił:

Wszyscy pragną miłosierdzia, ale niestety nie wszyscy tak postępują, aby na nie zasłużyć. Wszyscy pragną doznawać miłosierdzia, niewielu zaś okazywać miłosierdzie. Jak możesz prosić o coś, czego sam nie chcesz ofiarować? Kto zatem pragnie dostąpić miłosierdzia w niebie, powinien wyświadczać je na ziemi.

Ks. Niemira podkreślił konieczność wyświadczania miłosierdzia ludzkiego względem ubogich, pokrzywdzonych, pozbawionych pracy, uciskanych, by zasłużyć sobie na Boże Miłosierdzie.

Po błogosławieństwie przez Księdza Biskupa pielgrzymami z Konina i Turku zostali pożegnani przez duchownych i mieszkańców Turku.

Pogoda tego dnia nie sprzyjała pielgrzymom. W najgorętszy dzień w roku temperatura sięgała blisko 38°C, co spowodowało konieczność zmiany planu dnia i wydłużenia postojów na trasie.

Podczas drogi pielgrzymi tradycyjnie wysłuchali konferencji o Miłosierdziu Bożym wygłoszonej przez ojca duchowego pielgrzymki ks. Tomasza Fiszchera oraz modlili się w swoich  intencjach.

Ok. godz. 18. 00 zmęczeni upałem pielgrzymi dotarli do Uniejowa, gdzie zakończyli dzień wędrówki Apelem Jasnogórskim.