Kronika 26 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Siódmy

Po 7 dniach wędrówki konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Na szczycie jasnogórskim, o godz. 15.00 strudzonych, ale bardzo szczęśliwych pątników  powitał  bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski oraz licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy diecezji włocławskiej. W pierwszych słowach skierowanych do pątników ks. bp Wiesław Mering podziękował za trud pielgrzymowania:

Jestem przekonany, że wasz entuzjazm, wasze pozdrowienia usłyszała Matka Boska w kaplicy i patrzy teraz na swoje zmęczone, strudzone, ale bardzo szczęśliwe dzieci. Dziękuję Wam drodzy pielgrzymi.

Po słowach powitania nastąpiła prezentacja poszczególnych grup diecezji włocławskiej: 28. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, 26. Pieszej Pielgrzymki z Konina, 26. Pieszej Pielgrzymki z Turku i 26. Pieszej Pielgrzymki z Dzierżaw.

Konińską grupę zaprezentował kierownik pielgrzymki ks. Karol Skrobicki. W 26 Pielgrzymce Konińskiej wędrowało 287 pielgrzymów, w tym duchowieństwo: ks. Piotr Stanny, ks. Łukasz Dzikiewicz, ks. Karol Zając, ks. Bogdan Teodorczyk, ks. Krzysztof Kurant, ks. Maciej Adamski, ks. Przemysław Pankowski oraz ks. Karol Skrobicki (kierownik grupy).

Kierownik grupy żółtej podziękował kolejno wszystkim służbom towarzyszącym pielgrzymce: medycznej, muzycznej, drogowej, bagażowej, ekologicznej, medialnej i porządkowej, a także najstarszemu pielgrzymowi – Helenie (84 lata) i najmłodszym – Jasiowi (9 miesięcy) i Zosi (2.5 lat).

W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczyły osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz wspierająca ich grupa wolontariuszy z licheńskiej Oazy Chorych oraz grupa wolontariuszy hospicyjnych z Hospicjum im. bł. S. Papczyńskiego w Licheniu Starym.

Tradycją konińskiej grupy stał się akt zawierzenia nowożeńców Matce Boskiej Jasnogórskiej. Tym razem  dwie pary Justyna i Piotr oraz Alicja i Jakub postanowiły wejść w strojach na Jasną Górę- dziękując za dar małżeństwa i prosząc Matkę Bożą o dalszą opiekę.

Po powitaniu grupy pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Podczas wieczornej Mszy św. kończącej pielgrzymkę sprawowanej dla pątników z diecezji włocławskiej, radomskiej, kieleckiej i sosnowieckiej homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering.

Wejście na Jasną Górę:

Materiał filmowy udostępniony przez Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze:

Film o 26 Pielgrzymce Konińskiej na Jasną Górę:

[WRGF id=4757]

Kronika 26 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Szósty

Szósty dzień pielgrzymowania na Jasną Górę miał bardzo bogaty program . Ok. godz. 7.00 pielgrzymi opuścili gościnne progi miejscowości Pajęczno. Kolejną docelową miejscowością na mapie pielgrzymki było Miedźno, gdzie tradycyjnie zaplanowano ostatni nocleg przed Jasną Górą.

Po modlitwie porannej i odśpiewaniu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny odbył się tradycyjny obrządek pasowania na pielgrzyma tych uczestników, którzy pierwszy raz wyruszyli w drogę na Jasną Górę. Najpierw wszyscy zgromadzeni kandydaci na pielgrzyma uroczyście wygłosili słowa specjalnie przygotowanej przysięgi, następnie musieli pokonać „tor przeszkód” – spotkanie z wiedźmą (wypicie specjalnej mikstury), przeżycie trudu i cierpienia (przejście po szyszkach z pokrzywami), odwieczna walka dobra ze złem (dotknięcie anioła i diabła). Całość zakończyła się obmyciem głowy przypominającym chrzest w rzece Jordan – w rolę św. Jana wcielił się kierownik grup ks. Karol.

Następnie ok.  godz. 10 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Wąsoszu Górnym, podczas której homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Karol Zając z grupy konińskiej.

Po przerwie obiadowej pielgrzymi wszystkich grup pielgrzymkowych spotkali się  u podnóża Kalwarii w Wąsoszu Górnym, by tam uczestnicząc w nabożeństwie pasyjnym uczcić mękę Jezusa Chrystusa.

Ok. godz. 14.00 pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę do Miedźna, gdzie w parafialnym  kościele pw. św. Katarzyny uczestniczyli w ostatnim Apelu Jasnogórskim. Przed nami już tylko Jasna Góra.