Kronika 27 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Pierwszy

7  sierpnia 2017 roku, po raz 27 z Konina wyruszyła konińska piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło główne pielgrzymki brzmiało „Idźcie i głoście” i nawiązywało do fragmentu Ewangelii św. Marka, a konkretnie do  słów Jezusa Chrystusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Na Pana zawołanie odpowiedziało liczne grono konińskich pielgrzymów, którzy o poranku wymaszerowali na Jasną Górę, by czynić tę powinność wszelkiemu stworzeniu.

Wcześniej, o godz. 6.00 pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe.

Mszy Świętej przewodniczył kierownik konińskiej pielgrzymki ks. Mariusz Staszak , a homilię wygłosił proboszcz parafii NMP w Koninie ks. Zbigniew Cabański. Kaznodzieja w słowach skierowanych do zgromadzonych nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych 4 czerwca 1979 r. podczas Mszy św. na Jasnej Górze: „Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu Matki” zachęcając pielgrzymów, by poszli do tego miejsca, wypełnionego modlitwą, by spotkać tam Maryję i jej Syna – Jezusa.

O godzinie 8.00 duchowieństwo oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Konina gorąco pożegnali pielgrzymów grupy żółtej , którzy ze śpiewem na ustach wyruszyli na pierwszy etap pielgrzymki.

Pierwszy  etap  pielgrzymowania liczył ok. 40 km i wiódł przez Brzeźno, Wyszynę i Władysławów, gdzie pątnicy zatrzymywali się na odpoczynek i posiłek.

W Brzeżnie pielgrzymi skonsumowali pierwsze śniadanie, obiad w Wyszynie , podwieczorek w Władysławowie, wszędzie dziękując modlitwą i śpiewem życzliwym mieszkańcom i dobrodziejom.

W czasie wspólnej drogi pielgrzymi wysłuchali konferencji  ks. Mariusza Butkiewicza, podczas której pochylili się nad tajemnicą Objawień Matki Bożej z Fatimy, rozważając słowa, które Maryja skierowała do dzieci fatimskich.

Ok. godz. 20 zmęczeni , ale szczęśliwi pielgrzymi dotarli do Turku, a dokładnie do kościoła p.w. św. Barbary, gdzie odbył się uroczysty Apel Jasnogórski, który zakończył  pierwszy dzień wędrówki.

Następnie pielgrzymi udali się na nocny odpoczynek do miejscowej szkoły oraz do domów gościnnych mieszkańców miasta.

Z Konina wyruszyło 279 pielgrzymów, w tym grupa  osób niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami  z „Oazy chorych”  pod opieką ks. Karola Zająca oraz księża: ks. Mariusz Staszak (kierownik pielgrzymki), ks. Mirosław Dereszewski, ks. Rafał Działak, ks. Mariusz Butkiewicz, ks. Marcin Ziółkowski, ks. Jarosław Kłusak, ks. Przemysław Pankowski.