Kronika 28 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Pierwszy

7 sierpnia, po raz 28 wyruszyła piesza pielgrzymka z Konina na Jasną Górę. Pielgrzymkę poprzedziła Eucharystia sprawowana o godz. 6.00, w kościele pw. św. Maksymiliana w Koninie, w której uczestniczyli kapłani i pątnicy zmierzający do Pani Jasnogórskiej.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Wojciech Kochański, wikariusz biskupi, a homilię wygłosił kierownik Grupy Żółtej ks. Kamil Jakubowski, który skierował do pielgrzymów słowa odwagi do pójścia do naszej Matki.

Po Mszy św. pielgrzymi zgromadzili się na placu przed kościołem, gdzie spędzili jeszcze kilka chwil w oczekiwaniu na wymarsz. Pomimo panującego upału dobry humor nie opuszczał nikogo a uśmiechy i pozytywne nastawienie to coś, co wyróżnia każdego pielgrzyma.

Każdy z nas niesie coś w sercu. A jak nie swoje, to niesie tych co się nam polecają. Jest to moja 21. pielgrzymka. Idę w intencji chorej na raka wnusi. Jeśli ludzie nie wiedzą czy iść, niech postawią pierwszy krok. Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Jak już jeden się da, to tak jakbym już była w Częstochowie! To nie jest żaden trud, wiara nas pcha do przodu. Trzeba śpiewać „O Alleluja, nic mnie nie boli!” i to pomaga – stwierdziła Janeczka.

Atmosfera bardzo fajna, emocje bardzo duże, idzie się w podziękowaniu. Ja tam idę dziękować, nigdy nie idę prosić. Jest to moja 5. pielgrzymka. Mam czwórkę dzieci, już za nich byłam, więc teraz idę za nas. Za męża i za siebie, bo mamy 50. rocznicę ślubu – dodała Danuta

O godz. 8.00, na sygnał dzwonów kościelnych, na trasę pielgrzymki wyruszyło  250 pątników, w tym przeważająca większość młodzież, a także dzieci. W grupie konińskiej pielgrzymowały także osoby niepełnosprawne wraz z wolontariuszami  z „Oazy chorych” w Licheniu.

Po drodze pielgrzymi korzystali z gościnności mieszkańców Brzeźna, Wyszyny i Władysławowa, gdzie spożyli przygotowane posiłki oraz mogli odpocząć i nabrać sił na kolejne kilometry swojej wędrówki.

Ok. godz. 20 zmęczeni upałem, ale niezwykle szczęśliwi pielgrzymi dotarli do Turku, a dokładnie do kościoła p.w. św. Barbary, gdzie odbył się uroczysty Apel Jasnogórski, który zakończył  pierwszy dzień wędrówki.