Kronika 28 Pielgrzymki na Jasna Górę – Dzień 7

28 Konińska Pielgrzymka na Jasną Górę przebiegała pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem św.”. W grupie konińskiej pielgrzymowało 264 pielgrzymów. W czasie 7 dni pielgrzymi pokonali ponad 220 km. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Kamil Jakubowski.

Po 7 dniach i 220 km drogi konińscy pielgrzymi 13 sierpnia o godz. 15 w kolorowym korowodzie podeszli pod Szczyt jasnogórski,

gdzie powitał ich pasterz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering następującymi słowami:

„Jestem szczęśliwy, ze tylu z was podjęło trud związany z pielgrzymką. Patrzę na waszą obecność z podziwem, szacunkiem i wdzięcznością. Proszę Maryję, która tutaj jest w sercu naszej Ojczyzny, tak uczył nas Jan Paweł II, żeby każdego z was i wszystkie wasze sprawy objęła swoją interwencją u naszego Pana Jezusa Chrystusa.”

Po słowach powitania przewodnik pielgrzymki ks. Kamil Jakubowski zaprezentował grupę żółtą. W grupie konińskiej do tronu jasnogórskiego pielgrzymowało 264 pielgrzymów, w tym kapłani: ks. Mirosław Dereszewski, ks. Mateusz Kamiński, ks. Adrian Szczęsny, ks. Piotr Kazubowski, ks. Mateusz Markowski, ks. Przemysław Pankowski oraz klerycy: Adrian Nowicki; Dominik Kuźnik, Mateusz Andrysiak, Piotr Czajkowski.

Kierownik grupy żółtej podziękował także kolejno wszystkim służbom towarzyszącym pielgrzymce: medycznej, muzycznej, drogowej, transportowej, bagażowej, ekologicznej, medialnej, porządkowej, gastronomicznej.

W grupie konińskiej pielgrzymowała także grupa osób niepełnosprawnych z Oazy Chorych w Licheniu wraz z wolontariuszami.

Najstarszy pielgrzym to Stanisław Jędrzejewski i Janina Krzywdzińska – 74 lata; najmłodszy Jermiasz Cofta – 5 m-cy.

Pieszych pielgrzymów modlitwą wspierało 44 pielgrzymów duchowych. 

Tradycją konińskiej grupy stał się akt zawierzenia nowożeńców Matce Boskiej Jasnogórskiej. Podczas 28 Pielgrzymki uczynili to Basia i Kamil, którzy postanowili na Jasnej Górze podziękować za dar małżeństwa i prosić Matkę Bożą o dalszą opiekę.

Po powitaniu pielgrzymi konińscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Kapłani
Klerycy
Biuro pielgrzymkowe
Służba drogowa
Służba porządkowa
Służba transportowa
Służba gastronomiczna
Służba bagażowa
Służba medyczna
Służba muzyczna
Służba ekologiczna
Służba medialna
Kierowcy
Ks. Kamil Jakubowski
28 Konińska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę

Wieczorem konińscy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. na Szczycie jasnogórskim, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, biskup diec. kieleckiej. Eucharystię koncelebrowali: bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej, który wygłosił homilię; bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej; bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diec. radomskiej oraz ks. prał. Marian Janus, koordynator pieszych pielgrzymek z ramienia Episkopatu Polski.

W Eucharystii wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy: 40. Pielgrzymki Radomskiej, 37. Pielgrzymki Kieleckiej, 30. Pielgrzymki Włocławskiej i 27. Pielgrzymki Sosnowieckiej.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor sanktuarium.

„Trzeba nam, Polakom także dziś rozwijać i krzewić kult Maryjny, i za Jej przyczyną modlić się za naszą ukochaną Ojczyznę – Polskę – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak – Jasna Góra jawi się jako bastion prawdziwej polskości. To tutaj my, Polacy doświadczamy wsparcia i opieki płynącej z nieba. To tutaj, co podkreślał św. Jan Paweł II, tak mocno odczuwamy obecność i miłość naszej ukochanej Matki, której widocznym znakiem jest Jasnogórska Ikona. Dlatego tak ogromne znaczenie ma dla każdego pielgrzyma wpatrywanie się w oblicze Jasnogórskiej Pani i rozważanie miłości, jaką się jest miłowanym. A miłość Przenajświętszej Panienki do nas jest bardzo konkretna. Maryja nikogo nie odrzuca, każdy tu może przyjść, każdy z nią może porozmawiać, niezależnie od tego, jak mu się pogmatwały życiowe drogi. Ona po prostu z nami, Polakami, jest. Św. Jan Paweł II mówił – miłować, to znaczy być przy osobie, którą się miłuje. Jasnogórska Pani zawsze jest z nami, wspiera nas i wspomaga w różnych naszych potrzebach i sytuacjach życiowych.”

Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni na placu przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymi odśpiewali modlitwę Apelu Jasnogórskiego. Rozważanie apelowe poprowadził bp Piotr Turzyński.

Skrót siódmego dnia:

Kronika 28 Pielgrzymki na Jasna Górę – Dzień 6

Szósty etap 28 Pielgrzymki był wyjątkowy dla osób, które po raz pierwszy pielgrzymowały na Jasną Górę. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestniczyli oni w obrzędzie „pasowania na pielgrzyma”.

Punktualnie o godz. 7 rano konińscy opuścili Pajęczno i wyruszyli w przedostatni etap wędrówki na Jasną Górę. Trasa szóstego dnia liczyła ok 30 km i wiodła do miejscowości Miedźno.

Po  porannej modlitwie i odśpiewaniu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny odbył się tradycyjny obrządek pasowania na pielgrzyma tych uczestników, którzy pierwszy raz wyruszyli z pielgrzymką na Jasną Górę. Najpierw wszyscy zgromadzeni kandydaci na pielgrzyma uroczyście wygłosili słowa specjalnie przygotowanej przysięgi, następnie musieli pokonać „tor przeszkód” – spotkanie z wiedźmą (wypicie specjalnej mikstury), przeżycie trudu i cierpienia (przejście po szyszkach z pokrzywami), odwieczna walkę dobra ze złem (dotknięcie anioła i diabła). Całość zakończyła się obmyciem głowy przypominającym chrzest w rzece Jordan – w rolę św. Jana wcielił się ks. Tomasz Kalinowski z grupy tureckiej.

Następnie o godz. 10 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Wąsoszu Górnym, podczas której homilię do zgromadzonych wygłosił ks. Kamil Jakubowski z grupy konińskiej.

Po przerwie obiadowej pielgrzymi wszystkich grup spotkali się u podnóża miejscowej Kalwarii, by tam uczestnicząc w nabożeństwie pasyjnym uczcić mękę Jezusa Chrystusa.

Ok. godz. 18 pątnicy dotarli do Miedźna, gdzie w parafialnym kościele pw. św. Katarzyny uczestniczyli w ostatnim Apelu Jasnogórskim podczas 28 konińskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Skrót szóstego dnia: