Kronika 29 Pielgrzymki na Jasną Górę – 7 dzień

Po 7 dniach wędrówki 29. Piesza Pielgrzymka z Konina 13 sierpnia dotarła na Jasną Górę. Grupę 293 pątników poprowadził przewodnik ks. Kamil Jakubowski .Trasa liczyła ok. 220 km. Wspomagało go 4 księży oraz 7 kleryków. Najmłodszy pątnik miał 1 rok, najstarszy 75 lat.

O godz. 6.00 rano konińscy pielgrzymi wyruszyli na ostatni etap swojej wędrówki, a każdy kilometr przybliżał ich do wytyczonego celu – jasnogórskiego Sanktuarium.

Na 5 kilometrze pielgrzymi zatrzymali się na krótki postój  na Górce Przeprośnej. To miejsce szczególne dla pielgrzymów zmierzających do Częstochowy.  Tu pielgrzymi podają sobie ręce i padają sobie w ramiona, wybaczając przewinienia, by z czystym sercem wejść na Jasną Górę i spotkać się Maryją. To czas na rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą.

Na 10 kilometrze miał miejsce ostatni postój pielgrzymki. To czas nie tylko odpoczynku, ale także podziękowań. Kierownik Pielgrzymki ks. Kamil miał sposobność wyrazić swoją wdzięczność wszystkim służbom, a mianowicie: drogowej, porządkowej, technicznej, transportowej, ekologicznej, muzycznej, medycznej i medialnej.

O godz. 15.00, w godzinę Miłosierdzia Bożego, konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę, gdzie oczekiwały na nich rodziny, mieszkańcy miasta oraz duchowieństwo diecezji włocławskiej.

Przed Szczytem Jasnej Góry utrudzonych pielgrzymów witał bp Wiesław Mering, pasterz diecezji włocławskiej. Biskup podziękował wszystkim za organizację pielgrzymki i zaprosił do wspólnego pielgrzymowania w przyszłym roku.

Prezentacji Grupy Żółtej dokonał jej przewodnik ks. Kamil Jakubowski.

Pielgrzymi, którzy weszli na Jasną Górę zgromadzili się na wspólnej Mszy św. o godz. 19.30 na Szczycie, której przewodniczył bp Wiesław Mering, biskup diec. włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali: bp Jan Piotrowski, biskup diec. kieleckiej, który wygłosił homilię; bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej; bp Grzegorz Kaszak, biskup diec. sosnowieckiej; bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diec. radomskiej. W Eucharystii wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy: 41. Pielgrzymki Radomskiej, 38. Pielgrzymki Kieleckiej, 31. Pielgrzymki Włocławskiej i 28. Pielgrzymki Sosnowieckiej. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium.
Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni na placu przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymi odśpiewali modlitwę Apelu Jasnogórskiego.

17 sierpnia życie dopisała dalszy etap pielgrzymki. Z ogromnym bólem i żalem pielgrzymi konińscy pożegnali Ś.P. Andrzeja Nowika. Andrzej przez 20 lat pielgrzymował na Jasną Górę w służbie drogowej. To 20 lecie świętowaliśmy podczas 29 Pielgrzymki, kilka godzin przed wejściem na Jasną Górę. Andrzej służył wiernie Bogu nie tylko na pielgrzymce ale także jako szafarz a przede wszystkim cudowny mąż i ojciec. Był radosnym naśladowcą Jezusa. Pogrzeb Andrzeja odbył się 21 sierpnia 2019 roku na cmentarzu komunalnym w Koninie.

Kronika 29 Pielgrzymki na Jasną Górę – dzień 6

Szósty dzień pielgrzymki, to 27 kilometrowy etap z Pajęczna do Miedźna. Centralnym punktem dnia była Msza św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wąsoszu Górnym wraz z  nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wąsoskiej.

Wcześniej, czyli przed przybyciem do Wąsoszy Górnej odbył się tradycyjny obrzęd pasowania na pielgrzyma przeznaczony dla tych patników, którzy po raz pierwszy pielgrzymowali na Jasna Górę.

Po pasowaniu odbyła się Msza św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wąsoszu Górnym, gdzie krótkie kazanie do zgromadzonych wygłosił ks. Rafał Marczewski.

Po Mszy św. pielgrzymi uczestniczyli  w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wąsoskiej, gdzie rozważania do wiernych wygłosił ks. dr Rafał Zieliński.

Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę  do przedostatniego punktu na mapie 29 pielgrzymki tj. do miejscowości Miedźno.

Szósty dzień pielgrzymowania zakończył się w kościele pw.  św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie, gdzie odbył się uroczysty Apel Jasnogórski.