31 PPK – Zgromadzeni na świętej wieczerzy – dzień 7

Po 7 dniach wędrówki 31. Piesza Pielgrzymka z Konina 13 sierpnia dotarła na Jasną Górę. W Grupie Żółtej z Konina pielgrzymowało 228 pielgrzymów pod przewodnictwem ks. Kamila Jakubowskiego. Hasło przewodnie pielgrzymki brzmiało Zgromadzeni na świętej wieczerzy.

O godz. 6.00 rano konińscy pielgrzymi wyruszyli z Miedźna na ostatni etap swojej wędrówki, a każdy kilometr przybliżał ich do celu – spotkania z Maryją w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

Na 5 kilometrze pielgrzymi zatrzymali się na krótki postój  na Górce Przeprośnej. To miejsce szczególne dla każdego pielgrzyma. To spotkanie z Maryją w cztery oczy, a także czas przebaczenia, kiedy Siostrze i Bratu mówisz bardzo ważne słowa- przebaczam i proszę o przebaczenie.

Na 10 kilometrze miał miejsce ostatni postój pielgrzymki. Był to przede wszystkim czas podziękowań. Kierownik Pielgrzymki ks. Kamil miał sposobność wyrazić swoją wdzięczność wszystkim służbom, które pracowały na rzecz pielgrzymki i pielgrzymów.

O godz. 15.00, w godzinę Miłosierdzia Bożego, konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę, gdzie oczekiwały na nich rodziny, mieszkańcy miasta oraz duchowieństwo diecezji włocławskiej.

Przed Szczytem Jasnej Góry utrudzonych pielgrzymów w imieniu ks. bp. Krzysztofa Wętkowskiego powitał ks. Marek Molewski – koordynator pieszych pielgrzymek w Diecezji włocławskiej. Prezentacji Grupy Żółtej dokonał jej przewodnik ks. Kamil Jakubowski.

O godz.19. w Bazylice Jasnogórskiej odbyła się Msza św. dla  wszystkich grup pielgrzymkowych. Po Mszy św. pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. To był bardzo wzruszający moment i wielkie wyróżnienie dla Grupy Żółtej. Rozważanie apelowe przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, na oczach całej Polski, poprowadził Kierownik Pieszej Pielgrzymki Konińskiej ks. Kamil Jakubowski.

Wejście na Jasną Górę

Świadectwo Jasia

Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej

Kazanie ks. Kamila Jakubowskiego na zakończenie pielgrzymki

31 PPK – Zgromadzeni na świętej wieczerzy – dzień 6

Szósty dzień pielgrzymki to bardzo ważny dzień dla pielgrzymów, którzy pierwszy raz zdecydowali się na piesze pielgrzymowanie  na Jasną Górę. W tym dniu, w miejscowości Wąsosz Górny odbywa się pasowanie na pielgrzyma.

Najpierw wszyscy zgromadzeni uroczyście wygłosili słowa specjalnie przygotowanej przysięgi, następnie musieli pokonać „tor przeszkód” – spotkanie z wiedźmą (wypicie specjalnej mikstury), przeżycie trudu i cierpienia (przejście po szyszkach z pokrzywami), odwieczna walka dobra ze złem (dotknięcie anioła i diabła). Całość zakończyła się obmyciem głowy przypominającym chrzest w rzece Jordan. To radosne wydarzenie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Kolejnym punktem programu była Msza św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wąsoszu Górnym,  którą koncelebrowali neoprezbiterzy ks. Adrian oraz ks. Mateusz, który także wygłosił  Słowo Boże dla wszystkich grup pielgrzymkowych.

Po Mszy św. pielgrzymi udali się na Kalwarię Wąsoską, gdzie uczestniczyli w pięknym nabożeństwie Męki Pańskiej. 

Szósty dzień pielgrzymowania zakończył się w kościele pw.  św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie, gdzie odbył się uroczysty Apel Jasnogórski.