32 PPK – Posłani w pokoju Chrystusa – DZIEŃ 7

W 32 Pieszej Pielgrzymce Konińskiej na Jasną Górę dotarło 246 pątników. W ciągu 7 dni dawali świadectwo żywego Kościoła, w którego centrum był Jezus, a hasłem były słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Idąc na Jasną Górę, pielgrzymi konińscy dali świadectwo Kościoła żywego, pięknego, uśmiechniętego. W pielgrzymce było dużo młodzieży oraz rodzin z dziećmi.

To trzeba przeżyć, przyjść, zobaczyć. Takie jest prawdziwe oblicze Kościoła, nie takie jak pokazują media. To jest naprawdę przepiękne Boże wydarzenie – tak o pielgrzymowaniu na Jasną Górę wyrażała się większość konińskich pielgrzymów. 

Przed wejściem na Jasną Górę pielgrzymi odwiedzili  na trasie niezwykłe miejsce jaką jest  Przeprośna Górka. To właśnie tutaj przy dobrej pogodzie po raz pierwszy  na trasie pielgrzymi łapią kontakt wzrokowy z Jasną Górą. Tutaj również jest realizowany wspaniały zwyczaj pojednania i przeproszenia jeden drugiego. Słowo przepraszam łamie ostanie mury przed wejściem na Jasną Górę, a na twarzy każdego z pielgrzymów jaśnieje od tego momentu już tylko uśmiech pojednania ze sobą oraz z innymi braćmi i siostrami.

Pątnicy z Konina zostali powitani przed szczytem Jasnej Góry o godz. 14.00 przez diecezjalnego duszpasterza pielgrzymek ks. Marka Molewskiego. Wśród pielgrzymów był biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. 

„Przybywacie jako pierwsi z naszej diecezji, aby zarosić do nas Maryję, która w znaku Ikony Jasnogórskiej nawiedzi w przyszłym roku diecezję włocławską. Gdy wyruszaliście na pielgrzymkę w parafiach diecezji włocławskiej rozpoczynała się nowenna przed nawiedzeniem Matki Bożej w naszej diecezji” mówił ks. Marek Molewski witając pielgrzymów z Grupy Żółtej na Jasnej Górze.

Po powitaniu pielgrzymi konińscy udali się przed tron jasnogórski zawierzyć się Maryi. Moment wejścia na Jasną Górę, modlitwa w kaplicy jasnogórskiej, ukłon przed tronem Matki Bożej, spojrzenie Czarnej Madonny, intymne sam na sam z Matką to niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w sercach i pamięci każdego Pielgrzyma.  

Wejście na Jasną Górę 

Przeprośna Górka

32 PPK – Posłani w pokoju Chrystusa – DZIEŃ 6

Szósty etap pielgrzymki to bardzo ważny dzień dla pielgrzymów, którzy pierwszy raz zdecydowali się na piesze pielgrzymowanie  na Jasną Górę. W tym dniu, w miejscowości Wąsosz Górny odbywa się pasowanie na pielgrzyma.

Szczególnym momentem dla każdego pielgrzyma jest pasowanie. Przez przystąpienie do obrzędu pasowania każdy pielgrzym, który pierwszy raz wyruszył w drogę otrzymuje honorowy tytuł pielgrzyma, tym samym wstępując oficjalnie do wielkiej rodziny pielgrzymkowej.

Po  porannej modlitwie i odśpiewaniu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny odbył się tradycyjny obrzęd pasowania na pielgrzyma tych uczestników, którzy pierwszy raz wyruszyli z pielgrzymką na Jasną Górę.

Najpierw wszyscy zgromadzeni uroczyście wygłosili słowa specjalnie przygotowanej przysięgi, następnie musieli pokonać „tor przeszkód” – spotkanie z wiedźmą, przeżycie trudu i cierpienia  czy  walkę dobra ze złem. Całość zakończyła się obmyciem głowy przypominającym chrzest w rzece Jordan. To radosne wydarzenie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników.

Kolejnym punktem programu była Msza św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Wąsoszu Górnym oraz udział w  w pięknym nabożeństwie Męki Pańskiej na Kalwarii Wąsoskiej.

Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę  do przedostatniego punktu na mapie pielgrzymki tj. do miejscowości Miedźno.

Szósty dzień pielgrzymowania zakończył się w kościele pw.  św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Miedźnie, gdzie odbył się uroczysty Apel Jasnogórski.

Pieśń – Dzielmy się wiarą jak chlebem 

32 PPK – Posłani w pokoju Chrystusa – DZIEŃ 5

Piąty dzień 32 Pielgrzymki na Jasną Górę wiódł z Widawy do Pajęczna. Po pożegnaniu niezwykle gościnnej Widawy pątnicy wyruszyli w kierunku Pajęczna, po drodze mijając wieś Pierzyny Małe oraz parafię w Kiełczygłowie.

W Pierzynach Małych konińskich pielgrzymów powitał proboszcz parafii w Kiełczygłowie  ks. Bogdan Ignasiak, który ze wzruszeniem stwierdził, że od ponad 30 lat, czyli od momentu powstania pielgrzymki w tym miejscu wita pielgrzymów z Konina.

Po krótkim powitaniu ks. Proboszcz zaprosił wszystkich pielgrzymów na obiad przygotowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Za okazaną dobroć pielgrzymi podziękowali modlitwą oraz tradycyjnym Bóg zapłać.

Punktem centralnym tego dnia była Msza św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Kiełczygłowie. Służbę liturgiczną podczas Mszy św. w tym dniu sprawowała Oaza Chorych i Niepełnosprawnych z Lichenia.

Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli w dalsza drogę. Ok. 20 godz. Grupa Żółta dotarła do Pajęczna, gdzie uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Pajęcznie przed łaskami słynącym obrazem N.M.P. Pajęczańskiej.

Relacja z 5 dnia 32 PPK na Jasną Górę

Apel Jasnogórski w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Pajęcznie

Hymn Grupy Żółtej 

32 PPK – Posłani w pokoju Chrystusa – DZIEŃ 4

4 etap 32 PPK rozpoczęła modlitwa oraz śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Do przejścia pielgrzymi mieli tym razem ok 37 km, a centralnym punktem etapu była Msza św. w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli.

O poranku pielgrzymi zebrali się przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Szadku, by podziękować śpiewem i modlitwą mieszkańcom m. Szadek za ich niezwykłą gościnność i pomoc, po czym wyruszyli w dalszą drogę.

Pierwszy etap czwartego dnia to 10 kilometrowy odcinek, w trakcie którego na przedmieściach Zduńskiej Woli pielgrzymi ukończyli półmetek pielgrzymki tj. jej setny kilometr, co wyrazili radością w postaci wykonania tzw. meksykańskiej fali 🙂 

W Zduńskiej Woli pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium św. Maksymiliana, gdzie powitał ich ks. Prałat dr Dariusz Kaliński.

Homilie do zgromadzonych pielgrzymów wszystkich grup wygłosił student ostatniego roku Wyższego Seminarium Duchowne we Włocławku diakon ks. Piotr Czajkowski.

Po Mszy św. Pielgrzymi swoje kroki skierowali do miejscowej parafii, gdzie czekał na nich ciepły posiłek oraz ciasto przygotowane przez mieszkańców Zduńskiej Woli.

Po prawie 2 godzinnym odpoczynku Grupa Żółta wyruszyła do miejscowości Widawa, gdzie radosnym uwielbieniem i Apelem Jasnogórskim pielgrzymi zakończyli kolejny dzień pielgrzymowania.

Relacja z 4 dnia 32 PPK na Jasną Górę

Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Wejście do Zduńskiej Woli