Kronika 24 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Drugi

Drugi dzień pielgrzymowania na Jasną Górę Grupa Żółta rozpoczęła Mszą św. w kościele św. Barbary w Turku. Na uroczystej Eucharystii  oprócz pielgrzymów konińskich modlili się także pielgrzymi grupy tureckiej rozpoczynający swoje pielgrzymowanie do jasnogórskiego sanktuarium.

O godz. 8.00, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, Pasterza Diecezji Włocławskiej i 26 kapłanów na czele z Wikariuszem Biskupim Ks. Prał. Wojciechem Kochańskim rozpoczęła się Msza św. w intencji wszystkich pątników. Oprawę muzyczną przygotowała schola konińskiej pielgrzymki.

W homilii Ksiądz Biskup podkreślił by pielgrzymi zanosząc tak wiele osobistych intencji i próśb do Matki Bożej modlili się także za swoją Ojczyznę:

Módlcie się o Polskę sprawiedliwą, w której nie będzie różnicy między poszczególnymi ludźmi, módlcie się o Polskę sprawiedliwą, bo bez sprawiedliwości społecznej nie da się żyć, kochać i pracować dla Ojczyzny. Te polskie serca niesiecie na Jasną Górę, żeby je w miłości do kraju, a także w miłości do Europy umocnić. Idźcie, idźcie dumni i pewni także naszej o Was pamięci i modlitwy. Sami także swoją modlitwą nas obejmijcie. Idźcie, niech Was Bóg prowadzi. Amen.

Na zakończenie Eucharystii Kierownik Tureckiej Grupy Pielgrzymkowej ks. Robert Gruziel wyraził wdzięczność Pasterzowi Diecezji za odprawioną Mszę św. i Słowo Boże. Podziękował też Ks. Proboszczowi Kan. Mirosławowi Frankowskiemu za pomoc w organizacji pielgrzymki a następnie przedstawiciele obu grup wręczyli Pasterzowi pamiątkowy obraz.

Na trud pielgrzymowania do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze Ksiądz Biskup udzielił wszystkim uczestnikom Bożego błogosławieństwa i wspólnie z kapłanami i mieszkańcami Turku pożegnał pątników.

Etap do Uniejowa liczył 21,7 km i prowadził przez Przykonę (8,3 km), gdzie pielgrzymi zjedli śniadanie. Kolejnym przystankiem była wieś Ewinów (14,9 km), gdzie pątnicy dzięki wspaniałej gościnności i ofiarności jej mieszkańców mogli posilić się smakowitym obiadem i odpocząć. Dzień wędrowania na Jasną Górę zakończył Apel Jasnogórski w kościele pw. św. Floriana w Uniejowie.

Czytaj także „Dziennik pielgrzyma” http://www.pielgrzymka.konin.pl/?p=2488