Kronika 26 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Siódmy

Po 7 dniach wędrówki konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę. Na szczycie jasnogórskim, o godz. 15.00 strudzonych, ale bardzo szczęśliwych pątników  powitał  bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski oraz licznie zgromadzeni kapłani i mieszkańcy diecezji włocławskiej. W pierwszych słowach skierowanych do pątników ks. bp Wiesław Mering podziękował za trud pielgrzymowania:

Jestem przekonany, że wasz entuzjazm, wasze pozdrowienia usłyszała Matka Boska w kaplicy i patrzy teraz na swoje zmęczone, strudzone, ale bardzo szczęśliwe dzieci. Dziękuję Wam drodzy pielgrzymi.

Po słowach powitania nastąpiła prezentacja poszczególnych grup diecezji włocławskiej: 28. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej, 26. Pieszej Pielgrzymki z Konina, 26. Pieszej Pielgrzymki z Turku i 26. Pieszej Pielgrzymki z Dzierżaw.

Konińską grupę zaprezentował kierownik pielgrzymki ks. Karol Skrobicki. W 26 Pielgrzymce Konińskiej wędrowało 287 pielgrzymów, w tym duchowieństwo: ks. Piotr Stanny, ks. Łukasz Dzikiewicz, ks. Karol Zając, ks. Bogdan Teodorczyk, ks. Krzysztof Kurant, ks. Maciej Adamski, ks. Przemysław Pankowski oraz ks. Karol Skrobicki (kierownik grupy).

Kierownik grupy żółtej podziękował kolejno wszystkim służbom towarzyszącym pielgrzymce: medycznej, muzycznej, drogowej, bagażowej, ekologicznej, medialnej i porządkowej, a także najstarszemu pielgrzymowi – Helenie (84 lata) i najmłodszym – Jasiowi (9 miesięcy) i Zosi (2.5 lat).

W pielgrzymce tradycyjnie uczestniczyły osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz wspierająca ich grupa wolontariuszy z licheńskiej Oazy Chorych oraz grupa wolontariuszy hospicyjnych z Hospicjum im. bł. S. Papczyńskiego w Licheniu Starym.

Tradycją konińskiej grupy stał się akt zawierzenia nowożeńców Matce Boskiej Jasnogórskiej. Tym razem  dwie pary Justyna i Piotr oraz Alicja i Jakub postanowiły wejść w strojach na Jasną Górę- dziękując za dar małżeństwa i prosząc Matkę Bożą o dalszą opiekę.

Po powitaniu grupy pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, by tam, przed Matką Bożą, wypowiedzieć niesione w sercu intencje.

Podczas wieczornej Mszy św. kończącej pielgrzymkę sprawowanej dla pątników z diecezji włocławskiej, radomskiej, kieleckiej i sosnowieckiej homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering.

Wejście na Jasną Górę:

Materiał filmowy udostępniony przez Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze:

Film o 26 Pielgrzymce Konińskiej na Jasną Górę:

[WRGF id=4757]