Kronika 27 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Szósty

Szósty etap 27 Pielgrzymki był wyjątkowy dla osób, które po raz pierwszy pielgrzymowały na Jasną Górę. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczestniczyli oni w obrzędzie „pasowania na pielgrzyma”.

Punktualnie o  godz. 7 rano konińscy opuścili gościnne dla nich Pajęczno i wyruszyli w przedostatni etap wędrówki na Jasną Górę. Trasa liczyła ok 30 km i wiodła do miejscowości Miedźno.

Po modlitwie porannej i odśpiewaniu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny odbył się tradycyjny obrządek pasowania na pielgrzyma tych uczestników, którzy pierwszy raz wyruszyli w pielgrzymką na Jasną Górę. Najpierw wszyscy zgromadzeni kandydaci na pielgrzyma uroczyście wygłosili słowa specjalnie przygotowanej przysięgi, następnie musieli pokonać „tor przeszkód” – spotkanie z wiedźmą (wypicie specjalnej mikstury), przeżycie trudu i cierpienia (przejście po szyszkach z pokrzywami), odwieczna walka dobra ze złem (dotknięcie anioła i diabła). Całość zakończyła się obmyciem głowy przypominającym chrzest w rzece Jordan – w rolę św. Jana wcielił się ks. Marcin Sadownik z grupy tureckiej.

Następnie o godz. 10 pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym w Wąsoszu Górnym, podczas której homilię do zgromadzonych  wygłosił ks. Marian Kilichowski z grupy dzierżawskiej .

Po przerwie obiadowej pielgrzymi wszystkich grup spotkali się  u podnóża miejscowej Kalwarii, by tam uczestnicząc w nabożeństwie pasyjnym uczcić mękę Jezusa Chrystusa.

Ok. godz. 14 pątnicy wyruszyli w dalszą drogę do Miedźna, gdzie w parafialnym  kościele pw. św. Katarzyny uczestniczyli w ostatnim Apelu Jasnogórskim.

Wieczorem pielgrzymi wszystkich grup spotkali się przy ognisku. Po spożyciu ogniskowych przysmaków przyszedł czas na wspólny śpiew, taniec oraz zabawę, w których chętnie uczestniczyły zarówno dzieci, jak i dorośli.