Kronika 27 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Siódmy

27. Piesza Pielgrzymka Konińska na Jasną Górę pokłoniła się Czarnej Madonnie w niedzielę, 13 sierpnia. W czasie 7 dni pielgrzymi pokonali 220 km. W imieniu pasterza diecezji utrudzonych piechurów witał ks. inf. Andrzej Ziemieśkiewicz. W sumie wędrowało 280 pątników. Swoją pielgrzymkę zakończyły także inne grupy pielgrzymkowe diecezji włocławskiej, a mianowicie: włocławska, turecka i dzierżawska.

O godz. 6.00 rano konińscy pielgrzymi wyruszyli na ostatni etap swojej wędrówki, a każdy kilometr przybliżał ich do wytyczonego celu – jasnogórskiego Sanktuarium.

Na 5 kilometrze pielgrzymi zatrzymali się na krótki postój  na Górce Przeprośnej. To miejsce szczególne dla pielgrzymów zmierzających do Częstochowy.  Tu pielgrzymi podają sobie ręce i padają sobie w ramiona, wybaczając przewinienia, by z czystym sercem wejść na Jasną Górę i spotkać się Maryją. To czas na rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą.

Na 10 kilometrze miał miejsce ostatni postój pielgrzymki. To czas nie tylko odpoczynku, ale także podziękowań. Kierownik Pielgrzymki ks. Mariusz Staszak miał sposobność wyrazić swoją wdzięczność wszystkim służbom, a mianowicie: drogowej, porządkowej, technicznej, transportowej, ekologicznej, muzycznej, medycznej i medialnej.

Ostatnie kilometry wspólnego pielgrzymowania minęły na radosnym wielbieniu Boga modlitwą i śpiewem.

O godz. 15.00, w godzinę Miłosierdzia Bożego, konińscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę, gdzie oczekiwały na nich rodziny, mieszkańcy miasta oraz duchowieństwo diecezji włocławskiej na czele z ks. inf. Andrzejem Ziemieśkiewiczem, który w imieniu pasterza diecezji ks. bp Wiesława Meringa skierował słowo powitania.

Po słowach powitania i przedstawieniu wszystkich grup pielgrzymkowych Diecezji Włocławskiej pielgrzymi udali się do tronu Matki Bożej Jasnogórskiej, by tam powierzyć wszystkie swoje intencje.


W pielgrzymce uczestniczyła tradycyjnie grupa niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, którym pomagali wolontariusze z Oazy Chorych.

Pielgrzymuje się bardzo fajnie, było troszkę ciężko, ale dałam radę – powiedziała Natalia Kubiak, która od urodzenia jeździ na wózku.

Mamy pod opieką osoby niepełnosprawne, dlatego większa jest odpowiedzialność podczas całej pielgrzymki, ale doświadczenie wskazuje, że dajemy sobie z tym radę. Jest to większa odpowiedzialność, bo nie tylko odpowiadamy za nas, ale i za inne osoby, które nie zawsze mogą sprostać tym wszystkim wyzwaniom w czasie pielgrzymki, i my staramy się im ułatwić to przyjście na Jasną Górę  podsumował Dawid – wolontariusz z Oazy Chorych z Konina.

Grupą dominująca w konińskiej pielgrzymce była młodzież, która swoim entuzjazmem potrafiła zarazić starszych pielgrzymów o czym wspominał ks. Tomasz Kalinowski, zastępca kierownika pielgrzymki Diecezji Włocławskiej:

Uświadamialiśmy sobie podczas tegorocznej pielgrzymki tę moc świadectwa, potrzebę dawania świadectwa nie tylko przez osoby duchowne, osoby konsekrowane, osoby starsze, ale również przez najmłodszych, bo idzie bardzo wiele młodych osób, idzie młodzież i starsza, i młodsza, i to oni są tą nadzieją Kościoła, to, co mówił św. Jan Paweł II, to oni mają wychodzić i głosić, i dawać świadectwo.

Wieczornej Mszy św., rozpoczętej kilkanaście minut przed godz. 20.00 na Szczycie, przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki. W Eucharystii wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy z Konina, Radomia, Kielc, Sosnowca, Włocławka.


Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium.

Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski.

Na zakończenie Eucharystii zgromadzeni na placu przed jasnogórskim Szczytem pielgrzymi odśpiewali modlitwę Apelu Jasnogórskiego, a bp Jan Piotrowski, ordynariusz diec. kieleckiej, wygłosił rozważania apelowe.

Słowo podziękowania do pielgrzymów skierował bp Grzegorz Kaszak.

 

Kronika 27 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Siódmy

Film o 27 Pielgrzymce Konińskiej na Jasną Górę:

Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej  – Jasna Góra 2017

Materiał filmowy: Biuro Prasowe Jasnej Góry Źródło: http://www.jasnagora.com/