Kronika 24 Pielgrzymki na Jasną Górę – Dzień Pierwszy

7 sierpnia po raz XXIV, pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, wyruszyła piesza pielgrzymka konińska na Jasną Górę. Tradycyjnie rozpoczęcie pielgrzymki odbyło się w kościele pw. św. Maksymiliana w Koninie, gdzie o godz. 6.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. prałata Wojciecha Kochańskiego. W tym roku pielgrzymi mieli także sposobność dziękować  dobremu Bogu za dar kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Homilię do zgromadzonych pielgrzymów wygłosił ks. Marcin Olejniczak, który podkreślił, że celem pielgrzymowania jest nowe serce, nowy duch i głębsza relacja z Bogiem.

Po Mszy Świętej i błogosławieństwie udzielonym przez ks. Wojciecha Kochańskiego 320 pątników wyruszyło na Jasną Górę, w tym ok. 30 osobowa grupa pielgrzymów z Oazy Chorych w Lichenia oraz wolontariusze hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.

Wśród pielgrzymów można było zauważyć wielu nowicjuszy (ok. 80 osób), w tym najmłodszą pątniczkę– 8 miesięczną Zosię. Tradycyjnie najstarszym pielgrzymem była Siostra Helenka, która w tym roku ukończyła 82 lata.

Wraz z pątnikami Grupy Żółtej wędrówkę na Jasną Górę rozpoczęło liczne grono duchownych, w tym: ks. Karol Skrobicki – kierownik pielgrzymki konińskiej; ks. Marcin Matynka; ks. Piotr Stanny; ks. Piotr Kocurek, ks. Maciej Grabowski; ks. Tomasz Fischer; ks. Adrian Niebudek; ks. Krzysztof Góralski; ks. Marcin Olejniczak; ks. Jakub Wiśniewski.

Pierwszy etap pielgrzymowania liczył ok. 40 km i wiódł do Turku przez Brzeźno, Wyszynę i Sadlno, gdzie pątnicy Grupy Żółtej zatrzymywali się na odpoczynek i posiłek przygotowywany przez życzliwych mieszkańców.

Po 12 godzinnej wędrówce, ok. godz. 20, zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi konińscy pielgrzymi  serdecznie witani przez mieszkańców Turku dotarli do kościoła pw. św Barbary, gdzie Apelem Jasnogórskim zakończyli swój pierwszy dzień pielgrzymowania na Jasną Górę.

Czytaj także:
Dziennik pielgrzyma http://www.pielgrzymka.konin.pl/?p=2324